قیمت برنج ایرانی چطور تعیین می شود؟

در این مقاله می خواهیم در خصوص قیمت برنج ایرانی و عواملی که بر قیمت این برنج تاثیر گذار است اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم. با ما همراه باشید.

 

 

قیمت برنج ایرانی

قیمت برنج ایرانی

برنج ایرانی یکی از محصولاتی است که افراد زیادی به آن توجه می کنند و به دنبال آن هستند. تقریبا حدود نیم بیشتری از مردم دنیا از این ماده غذایی ارزشمند در وعده های خود استفاده می کنند. از برنج برای طبخ وعده های مختلف استفاده می شود. در کل برنج، علی الخصوص برنج ایرانی جزو محبوب ترین وعده در بین ایرانیان می باشد. وعده اصلی ایرانیان برنج می باشد. و بیشتر افراد برنج را جایگزین نان می کنند و از مصرف آن لذت می برند.

تفاوت برنج قهوه‌ای و سفید

تفاوت این دو برنج در پوسته آن می باشد. در هنگامی که پوست برنج از خود برنج جدا می شود. ظاهر برنج سفید و یکدست می شود. که اغلب مردم از این نوع برنج استفاده می کنند. از برنج قهوه ای اغلب در کشور های آسیای شرقی استفاده می شود. بهترین نوع برنج برنجی است که ظاهری یک دست و سفید داشته باشد. اغلب برنج ها ایرانی به واسطه عطر و طعمی که دارند به راحتی قابل شناسایی می باشند.

در ایران برنج در نواحی مختلف کشت و کار می شود. برنج با توجه به مکانی که در آن کشت می شود دارای انواع مختلفی می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید محل کشت برنج بر روی عطر و طعم برنج تاثیر می گذارد. قابل ذکر است تمامی این موارد در قیمت نهایی برنج تاثیر گذار است. انواع برنج ایرانی به شرح ذیل می باشد:

طارم

صدری

هاشمی

 

برنج ایرانی

هر کدام از دسته برنج های بالا با توجه به محل کشت و نوع کشت دارای زیر شاخه های متفاوتی می باشند. معمولا برنج طارم و انواع آن در مازندران کشت می شود. همچنین برنج صدری و بعضی از زیر شاخه های این برنج در گیلان کشت و کار می شود.

 

 

تاثیر کشت بر قیمت برنج

معمولا نوع کشت برنج بر روی قیمت برنج تاثیر مستقیم می گذارد. در ادامه به کشت برنج و قیمت آن می پردازیم. انواع کشت برنج:

کشت اول برنج ایرانی

کشت دوم برنج ایرانی

 

برنج ایرانی

قیمت برنج ایرانی کشت اول

معمولا برنج ایرانی برای کشت اول در ماه های فروردین آغاز می شود و در تیر ماه برداشت می شود. معمولا برنج کشت اول در طبخ، قیمت و نوع برنج با کشت نوع دوم متفاوت است. از ویژگی های برنج کشت اول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

پخت مناسب و آسان.

عطر و طعم خوشایند.

استفاده اندک از سموم کشاورزی.

برداشت بسیار آسان.

قیمت منصفانه و مناسب.

کیفیت بالا.

فاقد مواد ناسالم و مضر.

قیمت برنج ایرانی کشت دوم

معمولا بذر این برنج بعد از کاشت و برداشت برنج کشت اول کاشته می شود. این نوع برنج معمولا در فصل پاییز و در ماه آبان کشت می شود. کشت این نوع از برنج معمولا اینگونه است که بعد از برداشت برنج کشت اول زمین به صورت کامل شخم زده می شود و مدتی را برای استراحت زمین در نظر می گیرند. سپس اقدام به کاشت مرحله دوم برنج می کنند. در این مرحله جهت جلوگیری از ایجاد آفت در زمین از سموم کشاورزی استفاده می شود. استفاده از این سموم به رشد بهتر برنج نیز کمک می کند. در ادامه به مزایای استفاده از برنج کشت دوم اشاره خواهیم کرد:

پخت عالی برنج

طعم و عطر بسیار خوشایند برنج.

ظاهری مجلسی در برنج.

مرغوبیت بسیار بالای برنج.

قیمت مناسب.

شاید برایتان جالب باشد بدانید مقدار برداشت برنج در متراژ زمین نیز یکی از مواردی است که در طعم، بو و قیمت برنج تاثیر گذار است. در نتیجه توصیه ما به شما توجه به نحوه برداشت برنج قبل از خرید می باشد. معمولا برنج بر اساس نوع برداشت به دو دسته کلی تقسیم می شود:

برنج پر محصول: معمولا  این نوع از برنج در یک هکتار به مقدار بسیار زیادی برنج برداشت می شود.

برنج کم محصول: این محصول برعکس برنج پر محصول می باشد. یعنی در یک هکتار از زمین مقدار بسیار کمی برنج برداشت می شود. معمولا این نوع از برنج در مقایسه با برنج پر محصول از کیفیت بیشتری برخوردار است.

معرفی بهترین برنج ها

برنج صدری از مرغوب ترین برنج های ایرانی می باشد. این برنج ظاهری کشیده دارد و از طعم بسیار خوبی برخوردار است. این نوع برنج بسیار خوش پخت می باشد و خواص بسیار زیادی دارد. لازم به ذکر است کیفیت بی نظیر این محصول در مقایسه با قیمت آن کاملا منصفانه است.

برنج هاشمی از لطافت و کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

برنج طارم جزو برنج های مرغوب و با کیفیت می باشد. معمولا این نوع از برنج در محله ای به نام فریدونکنار کشت می شود. در اصطلاح به این نوع از برنج طارم محلی نیز گفته می شود. این نوع از برنج بسیار مرغوب و با کیفیت می باشد.

قیمت برنج سفید ایرانی

برنج ایرانی محصولی پر طرفدار است و یکی از پر طرفدار ترین برنج های مصرفی ایرانیان می باشد. این مدل از برنج به دلیل مواد معدنی که دارد برای سلامتی بسیار مفید می باشد. این نوع از برنج از مدل های مشابه خود از فیبر بسیاری بالا تری برخوردار است. مواد معدنی موجود در برنج سفید به شرح ذیل می باشد:

کلسیم

آهن

تیامین

کربوهیدرات و انواع ویتامین های مورد نیاز بدن.

این نوع از برنج با توجه به کیفیتی که دارد از قیمت بسیار منصفانه ای برخوردار است.

قیمت برنج قهوه ای ایرانی

این برنج دارای کربوهیدرات بسیار کمی می باشد اما در مقایسه با برنج سفید از فیبر بسیار بالا تری برخوردار است. سبوس و پوسته ای که بر روی این نوع از برنج وجود دارد دارای مقدار بسیار زیادی کلسیم  می باشد. این نوع از برنج در مقایسه با برنج ایرانی قیمت کمتری دارد.

سخن پایانی

برنج ایرانی جزو پر مصرف ترین وعده ایرانیان می باشد. همانطور که در بالاتر ذکر کردیم عوامل بسیار زیادی بر قیمت برنج تاثیر گذار است. امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات لازم را در خصوص قیمت برنج ایرانی کسب کرده باشید. برای کسب اطلاعات بیش تر و تکمیلی تر در مورد انواع برنج ایرانی می توانید با مجموعه برنج آزمون به آدرس Berenjazmon.com در ارتباط باشید.

 

 

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما